ЧЕРНІВЦІ

Нова влада не реагує на колишні вибрики Міністра освіти Табачніка: тому з осені у школах інтенсивно вивчатимемо мову окупанта?

0

Два роки тому Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України схвалило видання нових шкільних програм, куди серед рекомендованих для вивчення дисциплін включило й російську мову. Запропонована «Навчальна програма для загальноосвітніх навчальних закладів із навчанням українською мовою (1-4 класи)» (К.: ВД «Освіта», 2012), як підкреслили міністерські чиновники, цілком відповідає Державному стандарту початкової загальної освіти. І ось з вересня її мали б втілити в навчальний процес. Мотивація такого нововведення – потреба українських школярів знати мови національних меншин, пише БукІнфо.

Нагадаємо, на сьогодні представників цих меншин в Україні, за даними останнього перепису населення, біля 14 млн. Росіян же з них – 8,3 млн. Решту складають ще понад сто націй: євреї, білоруси, молдавани, болгари, поляки, угорці, румуни, греки, татари, вірмени… Але вивчати учням молодших шкіл рекомендували мову лише однієї меншини – російську. В той же час у кожному регіоні України є й інші національні мови: десь більш, десь менш поширені. Але такий нюанс укладачів, мабуть, не зацікавив. 


Батьки й учителі у роздумах: за новим «стандартом освіти» буде це факультатив чи обов’язковий предмет? З іншого боку їм не зрозуміло, яке місце укладачі програми бачать за іноземною мовою? Адже на титульну сторінку (де вказані всі предмети) вона чомусь навіть не винесена? Чи не за рахунок скорочення іноземної вводиться російська? – турбуються ті, хто завтра відправлятиме дітей у перший клас.

Щоб з’ясувати ситуацію, ми звернулися до директора Департаменту освіти і науки Чернівецької ОДА Оксани Палійчук. Вона пояснює: «Звичайно, ми орієнтуємося на освітні стандарти МОНУ. Але є зміни: школи працюватимуть за новим типовим планом, і іноземну мову ми ввели у програму 1-4 класів. Міністерство дозволило на місцях визначатися – буде це одна мова чи дві. Все за бажанням батьків. Щодо російської мови, то вона є інваріативною (тобто обов’язковою) лише в окремих школах Буковини, а саме в одній російськомовній школі на Герцаївщині та у класах з російською мовою навчання у гімназії № 2 та школі № 4 м. Чернівці. Для інших шкіл ця мова рекомендується як факультатив, викладання якого можливе за письмовою заявою батьків». 

Тож стає очевидно: російську мову вивчатимуть лише у трьох буковинських школах. Якщо так, то невідповідність реальним запитам шкільної освіти і вузівським планам підготовки вчителів, як то кажуть, видно неозброєним оком. Що мається на увазі? У тому ж 2012-му з погодження МОН України, очолюваного ще Дмитром Табачником, в освітньо-професійну програму підготовки вчителя молодших класів також введено російську мову. Причому як обов’язковий предмет. А це не дозволяє вузам обійти дисципліну, як у типовому плані зробили освітяни області, – навпаки, під її викладання факультет педагогіки, психології та соціальної роботи ЧНУ змушений виділити аж 144 академічні години. Врешті, майбутні викладачі молодших класів змушені будуть скласти ще й іспит з російської. Постає питання: для чого викладати дисципліну, коли її вивчатимуть всього у трьох школах області?

Заступник начальника навчального відділу ЧНУ Ярослав Гарабажієв розводить руками: «Вузи повинні дотримуватися міністерських освітніх стандартів, тож ОПП з підготовки бакалавра з початкової освіти ми змушені виконувати у повному обсязі. Таким чином з вересня російську мову студенти педагогічного факультету ЧНУ таки вивчатимуть. Вона вже запланована». 

Так, програма підписана до впровадження. Але на порозі не 2012 рік, коли антиукраїнські настрої набирали шалених обертів. З того часу українці відстояли свій вибір на Євромайдані, в боях на Сході, змінили себе і країну. Тож чи вступить за нових умов «освітній стандарт» Табачника в дію? Чому українські вузи мусять автоматично виконувати укази минулої влади? Чи відповідає це якості освіти? І як на такі освітні послуги з вересня відреагують самі студенти? Як нам відомо, у їхньому середовищі вже коментують це нововведення – і явно несхвально. Дехто навіть закликає вийти на студентський страйк. 

Поінформовані джерела надали інформацію, що у МОН України відбувся семінар, на якому стояло це питання. Його порушували представники західноукраїнських вузів. Та міністерство не пішло назустріч: є державний стандарт і його слід дотримуватися. 

Директор Департаменту освіти і науки Чернівецької ОДА Оксани Палійчук пропонує: «У зв’язку з невідповідністю планів молодшої та вищої школи можна підготувати спільного листа до МОН України від нашого Департаменту та ЧНУ ім.Ю.Федьковича. Таким чином ми ще раз наголосили б на потребі до початку навчального року внести зміни в стандарт підготовки викладача початкової школи, тобто рекомендували б зробити російську мову вибірковою дисципліною».

Від себе додам: це ще й питання морального вибору в охопленій воєнним протистоянням Україні. Тож варто задуматися: починати чи ні з вересня одне з перших занять у вузах з вивчення… мови окупанта.

Любов ВАСИЛИК, журналіст, 
Член Національної спілки журналістів України
 
Для БукІнфо (с)
 

Інформація за темами: Табачник, Навчальна програма, Міністерство освіти

502 Bad Gateway

502 Bad Gateway


nginx/1.6.2
коментарі powered by Disqus
Погода
Погода у Чернівцях

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервис сравнения цен в Украине
 

   Copyright © 2015 «Коментарі:» Всі права захищені.

Система Orphus proIT weblog.com.ua