ЧЕРНІВЦІ

Власники «пластику» можуть залишитися без грошей

Visa і MasterCard можуть заблокувати платіжні картки українських банків

0

Через конфлікт НБУ і платіжних систем власники «пластику» в країні ризикують залишитися без грошей

На ринку платіжних карток назріває новий скандал через розбіжності в умовах розрахунків між банками та Міжнародними платіжними системами. Причиною конфлікту є вимога НБУ про те, що послуги Міжнародних платіжних систем повинні оплачуватися винятково у гривні, причому це правило поширюється на всі транзакції, що здійснюються в межах України з використанням карток, емітованих банками-резидентами. «За порушення порядку, термінів і технології виконання операцій, встановлених нормативно-правовими актами НБУ, Національний банк має право штрафувати банки», - йдеться в листі Центробанку (№ 25-312/1686), пишуть «Коментарі».

Тим не менш, Міжнародні платіжні системи продовжують виставляти банкам рахунки в іноземній валюті. «Зараз банки отримують рахунки від Міжнародних платіжних систем в євро або доларах і зобов’язані перевести платіж у відповідній валюті на рахунок у закордонному банку. Поки Міжнародними платіжними системами не будуть відкриті рахунки в гривні на території України (у НБУ або іншому банку на їхній вибір), вітчизняні фінустанови не мають можливості виконувати вимоги законодавства», - пояснив «Коментарям» директор Української міжбанківської асоціації платіжних систем Олександр Карпов.

Банкіри побоюються, що регулятор не стане заплющувати очі на ці порушення і почне їх карати. До переліку порушників можуть потрапити більше 100 банків - членів Visa і більше 80 - членів Мaster Сard. У цьому випадку фінустанови мають намір виставити рахунки на оплату штрафів самим Міжнародним платіжним системам.

Водночас, при переході на гривневі розрахунки платіжні системи можуть підвищити тарифи у гривнях, щоб нівелювати курсові ризики. Не виключено, що частину цих витрат банки перекладуть на своїх клієнтів.

Альтернативним же сценарієм розвитку подій може стати повна зупинка банками платежів платіжним системам за надані послуги, щоб уникнути гніву НБУ. Щоправда, в цьому випадку вони ризикують спровокувати справжній колапс на банківському ринку. Тотальні неплатежі можуть спричинити блокування платіжними системами авторизації вітчизняних банків. «Якщо банк перестає розраховуватися з платіжною системою, його авторизація може бути блокована протягом 10 хвилин, особливо в умовах кризи. Натиснути на кнопку в даному випадку набагато швидше, ніж закрутити вентиль на газопроводі», - констатує Олександр Карпов.

При блокуванні авторизації власники карток не зможуть користуватися «пластиком» як в Україні, так і за кордоном. «Сценарій блокування банків та їхніх карток може спричинити банківську кризу, що вкрай небажано для всіх. Тому я сподіваюся, що так чи інакше компроміс буде досягнутий», - зазначає голова правління ПрАТ «Український процесінговий центр» Антон Романчук.

File not found.
коментарі powered by Disqus
Погода
Погода у Чернівцях

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервис сравнения цен в Украине
 

   Copyright © 2015 «Коментарі:» Всі права захищені.

Система Orphus proIT weblog.com.ua