ЧЕРНІВЦІ

Таких, як Фірташ, у Польщі не тримають

0

Російський бізнес зазнав поразки в боротьбі за польський хімічний актив - Azoty Tarnow. Причина в газових амбіціях обох держав  

Переможна хода російського хімічного бізнесу на захід несподівано перервався. Слідом за покупкою російським «Єврохімом» активів концерну BASF очікувалося, що цей почин підтримають й інші промисловці. Але російський хімічний холдинг «Акрон» не зміг переконати польський уряд продати йому виробника добрив і пластиків Zaklady Azotowe w Tarnowie-Moscicach SA (Azoty Tarnow).

Переговори між сторонами велися з середини травня, але, незважаючи на постійне зростання пропозиції з боку росіян, угода так і не відбулася. Російська компанія мала намір придбати 66% акцій підприємства і в ході торгів дійшла до позначки $13 за акцію, оцінивши, таким чином, весь завод більше ніж у $840 млн. (на початку торгів ціна становила приблизно $660 млн.). Однак менеджмент підприємства і його найбільший акціонер - Державне казначейство Польщі (володіє 32% акцій підприємства) залишилися непохитні. В результаті для того щоб уникнути ворожого поглинання акціонери пішли на крайній крок: ухвалили рішення про додаткову емісію акцій, збільшивши статутний капітал на 75%. Крім того, тепер передбачається об´єднання Azoty Tarnow з ще одним хімічним виробником Zaklady Azotowe Pulawy (Pulawy), де державі належить контрольний пакет акцій. Ця звістка також не додала радості власнику «Акрона» В´ячеславу Кантору. Адже другий комбінат також вважався кандидатом на поглинання з боку російського гіганта.

І хоча польське керівництво спочатку не дуже прихильно ставилося до ідеї залучити російських інвесторів, як виявилося, свою лепту в результат переговорів внесли і польські спецслужби. За даними газети Rzeczpospolita, польське Агентство внутрішньої безпеки (ABW - займається контррозвідкою, боротьбою з тероризмом, корупцією та економічними злочинами; підпорядковується прем´єр міністру Польщі) на початку травня направило записку, в якій застерегло уряд від продажу хімзаводу російському бізнесу. В документі йшлося про те, що Azoty Tarnow займає близько 10% в балансі внутрішнього споживання природного газу, який практично на 100% йде з Росії.

Таким чином, скуповуючи найбільших споживачів цього ресурсу російські бізнесмени можуть зірвати плановане переведення польської економіки на газ внутрішнього видобутку. Адже за пару років ця країна розраховує вийти на самозабезпечення цим за рахунок реалізації проектів видобутку сланцевого газу. Або ж дешевий ресурс можна буде постачати на підприємство з першого у Польщі LNG-терміналу з прийому зрідженого природного газу (СПГ), що будується в Свіноуйсьце на узбережжі Балтики. Тому приватизацію польської хімії варто відкласти на кілька років, і тоді за активи можна буде виручити набагато більше.

Дискусії про розвиток проектів видобутку сланцевого газу йдуть і в Україні. Хоча, на відміну від Польщі, у нас вони знаходяться ще на зародковій стадії. Тим не менш, якщо допустити правдоподібність припущень польських «розвідників», можна констатувати, що в Україні гегемонії «Газпрому» нічого не загрожує. Протягом останніх двох років азотні хімічні активи скупив Дмитро Фірташ, причому, якщо вірити російській пресі, зробив він це на гроші Газпромбанку. А значить, принаймні, українська азотна хімія ще довгі роки продовжить генерувати доходи для російського газового монополіста. 

File not found.
коментарі powered by Disqus
Погода
Погода у Чернівцях

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервис сравнения цен в Украине
 

   Copyright © 2015 «Коментарі:» Всі права захищені.

Система Orphus proIT weblog.com.ua