ЧЕРНІВЦІ

Після панахиди присутнім роздали калачі за загиблих у лихоліття радянських репресій

Рухівець закликав закидати яйцями тих буковинських депутатів, які проголосують проти мови

0

Збереження демократії, державності і української мови були головними темами виступів тих, хто сьогодні прийшов вшанувати буковинських жертв радянських депортацій 1941 року, повідомляє кореспондент «Чернівці. Коментарі». Мітинг і панахида в Чернівцях відбулися біля пам`ятного хреста «Жертвам комуністичних репресій» на кладовищі по вул. Зеленій.

Цього разу влада й опозиція разом прийшли вшанувати пам`ять депортованих з краю. Але, попри «політично виважений» виступ першого заступника голови ОДА Георгія Галиця, який емоційно засудив репресії і депортації, згоди опоненти не дійшли. Голова обласного осередку Народного Руху України Олександр Бурденюк звернувся до Галиця особисто як до представника влади, яка завдає утисків державній мові. Рухівець закликав депутатів, які на сесії облради проголосують з мовного питання проти української мови, «зробити ізгоями нашого суспільства», а також «закидати тухлими яйцями і гнилими помідорами».

Заступник міського голови Олександр Паскар у ставленні влади до українського похвалився тим, що уперше за 20 років незалежності в Ратуші розташували портрет бургомістра-українця Осипа Безпалка.

Окрім представників обласної та міської влади, до пам`ятного хреста прийшли очевидці страшних подій, Голова Чернівецького обласного Товариства політв`язнів та репресованих Ірина Войцехівська, панахиду відслужили священики різних конфесій, квіти поклали представники опозиційних політичних сил.

Довідка «Чернівці. Коментарі». У ніч з 13 на 14 червня 1941 року з Буковини було примусово вивезено у віддалені райони СРСР і переважно знищено тисячі мешканців Чернівецької області. 
 

На початку 1941 року перед каральними органами було поставлене завдання – вивезти за межі області всіх неблагонадійних. Депортації проходили у два етапи – перший відбувся 23 травня, другий – 13 червня. За даними науковців, основна маса депортованих у травні була з Садгірського, Чернівецького, Глибоцького, Герцаївського та Сторожинецького районів. Всього 36 вагонів з депортованими направлялися до Комі АРСР, Красноярського краю та Кіровської області. Депортованим обмежили час на збирання, кількість речей, які вони могли взяти з собою, енкаведисти не зважали на вік і хвороби людей. Початок "операції" 23 травня 1941 року – 4 год. 30 хв., закінчення 10 година ранку.

У ніч з 13 на 14 червня вивезено 2279 сімей (7720 осіб). За спогадами очевидців, представник сільської ради та кілька військових обходили будинки, давали 30 хв. на збори і під конвоєм, як злочинців, людей відправляли на станцію. Серед них були і 80-літні, і кількамісячні.

Тільки у період передвоєнної "совєтизації" у нашому краї було репресовано і депортовано за облікованими архівними матеріалами майже 11 тис. громадян. Долі буковинців і бессарабців, репресованих у 1940-1941 рр., здебільшого трагічні. Їх перебування на засланні або у виправно-трудових таборах припали на роки воєнного лихоліття.

File not found.
коментарі powered by Disqus
Погода
Погода у Чернівцях

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервис сравнения цен в Украине
 

   Copyright © 2015 «Коментарі:» Всі права захищені.

Система Orphus proIT weblog.com.ua