ЧЕРНІВЦІ

До 2020 року в Україні зникне маса телекомунікаційних послуг, до яких жителі країни звикли з дитинства. Їх замінять сервіси нового покоління

Минулого тижня «Коментарі» вже писали про те, як виглядатиме телеком через 20 років. У сьогоднішній статті редакція спрогнозувала, коли будуть відключені застаріваючі послуги, якими мешканці користуються зараз: пейджери, таксофони, телеграф, аналогове ТБ, дротове радіо, домашні телефони, мобілки старого зразка, СМС, WAP і навіть комп´ютери

1. Пейджер

Телекомунікаційна послуга, яка фактично повністю зникла в 2011-2012 роках - це пейджер. Останні його проблиски з´являлися влітку минулого року, коли Держкомстат зафіксував 26 працюючих пристроїв.Останні роки пейджери використовувалися бізнес-клієнтами. В основному це служби таксі в регіонах.

Пейджер для приватників помер у 2007 році. Тоді ним користувалися останні 2 тисячі осіб.
Пік розвитку пейджингового зв´язку припав на кінець 90-х, коли мобільний телефон міг собі дозволити далеко не кожен. Ним займалися невеликі та регіональні компанії - «Укрпейдж», «Радіоком», «BEEPER Пейджинг», «Велтон Пейдж», «Донбас-Пейджинг», «Діада» (оператор пейджингового зв´язку в Криму).

Але на початку 2000-х, після появи дешевих припейд-пропозицій від мобільних операторів і бурхливого розвитку СМС, цей вид зв´язку почав помирати. У 2002 році на пейджери було надіслано повідомлень на 20 млн грн.

2. Таксофон

Станом на кінець другого кварталу 2012 року в Україні залишилося близько 17 тисяч працюючих таксофонів.

Таксофони в Україні в 90-х роках були дуже популярним видом зв´язку. Років 15 тому старі апарати, що працюють на копійках і жетонах, почали замінювати на сучасні карткові пристрої. Картка в кишені була свого роду мобільним телефоном для бідних. Якщо потрібно було екстрено подзвонити - людина могла скористатися будь-яким найближчим апаратом.

Піку своєї популярності таксофони досягли в 2003 році, коли продаж чіп-карток для більш ніж 70 тисяч діючих апаратів приніс «Укртелекому» 126 млн. грн. Можна знову ж приблизно підрахувати, що тоді один апарат на місяць приносив, як мінімум, 150 грн. Зараз ця цифра втричі менша.

Таксофони давно збиткові, але внесені до переліку універсальних послуг. Так що «Укртелеком» поки що не може від них відмовитися. Швидше за все, вони поступово помруть своєю смертю. Тільки за перші півроку мережа таксофонів скоротилася майже на 6 тис. штук. Якщо такі темпи збережуться, останній таксофон віддзвонить своє в 2014-2015 роках.

3. Телеграф

Вітальні телеграми перейшли в розряд екзотичних послуг. Сучасне покоління цю послугу вже не використовує. Пік популярності телеграфу припав тоді ще в УРСР на 1982 рік. За рік українці відправили 85,3 млн телеграм. На кожного жителя республіки припало більше, ніж по одному повідомленню.

Минулого року в країні було відправлено всього 1,4 млн телеграм. Їх кількість скорочується так стрімко, що, швидше за все, в 2014 році телеграф піде в історію назавжди. До цього бізнесменів підштовхує і той факт, що сервіс давно збитковий.

4. Аналогове телебачення

Зараз найбільш популярна послуга в країні - це аналогове ефірне ТБ. Нею користується близько 9 млн жителів.Але в 2015 році цієї послуги не стане.

Справа в тому, що в 2006 році Україна підписала міжнародну угоду Женева-2006, згідно з якою до цього часу в країні необхідно вести цифрове мовлення на ТБ. Відповідна мережа була побудована в 2011 році. Але приймачами для нового виду мовлення обзавелися ще далеко не всі. Держава виділяє з бюджету сотні мільйонів гривень, щоб забезпечити своєчасно декодерами хоча б пільговиків.

Кабельне аналогове ТБ - друга за популярністю телевізійна послуга в Україні - теж перебуває в стадії цифровізації. Парадом на ринку командує найбільший гравець - «Воля», яка контролює близько 40% цієї галузі. Компанія вже перевела на «цифру» абонентів Києва, запустила цю послугу в Харкові та деяких інших містах.

Дрібних аналогових компаній у регіонах залишається досить багато. Але держава останнім часом створює такі умови, що місцеві бізнесмени або змушені будуть продати свій бізнес, або закрити його.

Таким чином, аналоговий ТБ-сигнал точно буде жити ще до 2016 року. Після цього абонентів у старих мережах, швидше за все, залишаться одиниці.

5. Дротове радіо

У першому півріччі 2012 року дохід від надання цієї послуги навіть дещо підвищився - на 30%, до 140 млн грн. Але пов´язано це не з тим, що мережа розвивається, а з тим, що в останні роки на цю послугу постійно підвищувалася ціна. До липня в країні залишилося всього 2,06 млн радіоточок. Отже, якщо, не дай бог, трапиться якась масштабна НП, держава не зможе попередити населення про біду. Адже альтернативний спосіб масового оповіщення ще не вибрали.

У 1991 році в країні було 19 млн радіоточок. З початком нового тисячоліття мережа потихеньку танула. «Укртелеком» не витрачав грошей на відновлення послуги, оскільки вона приносила тільки збиток. Минулого року була ідея передати радіо МНС. Але вона не реалізувалася. Цього року пішли розмови про те, що фіксований монополіст віддає в деяких регіонах радіо на аутсорсинг, щоб скоротити витрати.

Держава зараз намагається придумати альтернативу дротовому радіо - мовлення на середніх хвилях. Цілком можливо, 2-3 державні радіостанції почнуть мовлення в ефірі на новому цифровому обладнанні з наступного року. Що ж до дротового радіо, то його дні полічені. Швидше за все, якщо кожного року мережа скорочуватиметься на 0,5 млн, як це відбувається зараз, радіоточки повністю зникнуть в 2016 році.

6. Домашні телефони

Фіксований зв´язок - це послуга, яку навряд чи хто колись поховає. В першу чергу, через її надійність. Адже на відміну від мобільної мережі, її не знищить електронно-магнітний імпульс при ядерному вибуху (адже не можна подібну НП повністю виключати). Але от старі домашні телефонні апарати незабаром будуть видозмінені. Справа в тому, що сучасні швидкісні телекомунікаційні мережі дають можливість подавати користувачу по одному кабелю послуги інтернету, ТБ і телефонії.

А оскільки провід один, значить, і пристрої з´являтимуться єдині. Це буде свого роду домашній комутатор, який по Wi-Fi виводитиме послуги на екрани, які є в квартирі.

Але поки що інтернет-проникнення в Україні перебуває не на такому високому рівні, як фіксований зв´язок. До WWW підключений лише кожен третій українець, який володіє домашнім телефоном. Поширеною є і така ситуація, коли в абонента домашній телефон «укртелекомівський», а інтернет - від альтернативного провайдера. Часто в таких випадках абонент відключає один із кабелів для економії. Ним, як правило, виявляється телефон. Тому кількість звичайних телефонних апаратів у країні почала потихеньку скорочуватися. Станом на кінець першого півріччя 2012 року в Україні працювало близько 12 млн телефонних ліній. Це на 200 тис. ліній менше, ніж рік тому.

Швидше за все, стандартні домашні телефони, будучи універсальною послугою, будуть відмирати ще довго. Частина абонентів переходитиме на універсальні домашні комутатори, які підтримують фіксовані дзвінки. Тому прогноз такий: фіксовані апарати в звичному вигляді зникнуть не раніше 2020 року. Їхня доля нагадує зникнення дротового радіо: старі радіоточки зникли, але їх замінили FM-радіостанції та інтернет-радіо.

7. Мобільні телефони

Так-так, не треба дивуватися. Мобільні телефони, які ще 10 років тому вважалися суперсучасними гаджетами,незабаром вже нікому не будуть потрібні. Справа в тому, що їх повільно витісняють більш досконалі пристрої-смартфони. Їхня принципова відмінність у тому, що смарти чудово пристосовані для виходу в інтернет.

Переломним у цій сфері став другий квартал 2012 року. За цей період, за даними GfK, було продано більше смартфонів у грошах, ніж мобільних телефонів. Природно, в штуках мобілок поки що продається більше. Але цей ринок, на відміну від ринку домашніх телефонів, дуже швидко змінюється. За прогнозами директора роздрібної мережі «Мобілочка» Антона Володькіна, до кінця року частка смартфонів у грошовому обсязі продажів досягне 70%.

Смартфони за останні кілька років подешевшали і почали витісняти звичайні телефони з бюджетної ніші пристроїв - до 1 тис. грн. Тенденція показує, що наступного року на звичайні мобілки припаде вже менша частка не тільки в грошовому, але й кількісному виразі. Українці постійно оновлюють свої мобільні пристрої. У рік продається, як правило, 8-10 млн штук стільникових гаджетів. Тому, підбиваючи підсумки, можна припустити, що вже до 2019-2020 року на руках в українського користувача залишиться дуже мало мобільних телефонів старого зразка.

8. СМС

Разом зі старими мобілками зникне і досить велика кількість супутніх послуг. До 2020 року співвітчизники майже повністю розпрощаються з СМС. У 2010-2011 роках стільникові оператори придумали тимчасовий вихід із ситуації. Вони почали продавати СМС пакетами. Українцям така ідея спочатку припала до душі. І доходи операторів від цього бізнесу пішли вгору. Але другий квартал цього року показав, що СМС-пакети стали вже не такі бажані. У «МТС-Україна» дохід від цього напрямку впав на 11%.

СМС у смартфонах швидко замінюються на повідомлення в соціальних мережах або на чати по e-mail.Цей процес неминучий.

9. WAP

Крім СМС, українці незабаром забудуть, що таке WAP-інтернет, адаптований під старі моделі мобілок. За підсумками першого кварталу цього року, у мережі «Київстар», наприклад, звичайним мобільним інтернетом вже користувалася майже така сама кількість абонентів, як і WAP: 3,3 млн людей і 3,8 млн, відповідно. При цьому дохід від звичайного інтернету вже зараз вп’ятеро більший, ніж від його адаптованої версії.

До 2020 року всі послуги зв´язку в Україні надаватимуться на базі уніфікованої IP-мережі (мережі передачі даних). Абонентські пристрої зможуть за допомогою 3G, 4G, Wi-Fi підключатися до будь-якого оператора - фіксованого або мобільного. Всі послуги з передачі особистої інформації перекочують у так звану хмару. Вона являтиме собою віддалені датацентри, в яких будуть зберігатися тонни повідомлень, постів, фоток, відеороликів, фільмів, образів та іншого користувальницького блага. Гаджетам вже не знадобиться багато вбудованої пам´яті - контент простіше буде завантажити в будь-який момент в будь-якому місці з власного акаунту, наприклад, у соцмережі.

Виходячи з цих висновків, в рейтингу пристроїв, що зникнуть, напрошується пункт № 10, який виявиться навіть ще більш несподіваним, ніж зникнення мобільного телефону. Оскільки дані вже не потрібно буде зберігати вдома, з повсякденного вжитку можуть піти і громіздкі стаціонарні комп´ютери. Їх замінять точки доступу до швидкісної мережі. Але це станеться вже після 2020 року.

Джерело: Comments.UA

Джерело фото: ShutterStock

File not found.
коментарі powered by Disqus
Погода
Погода у Чернівцях

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервис сравнения цен в Украине
 

   Copyright © 2015 «Коментарі:» Всі права захищені.

Система Orphus proIT weblog.com.ua