ЧЕРНІВЦІ

За легітимізацію результатів голосування на Заході Сергій Льовочкін і його колеги по групі RUE відповідають головою

На відміну від минулих парламентських виборів 2007-го року на цей раз Євросоюз і США дуже уважно стежать за ходом української виборчої кампанії. Більш того, майбутнє визнання результатів виборів-2012 нашими західними партнерами стало одним з ключових питань зовнішньополітичного порядку денного України.

На кожній зустрічі у верхах із українськими колегами європейські та американські політики особливо акцентують на тому, що прийдешні вибори до Верховної Ради є останнім тестом на відданість України демократії. А далі частенько звучить загрозлива сентенція — можливі санкції. Втім, офіційний Київ продовжує вважати, що всі ці заяви — не більше, ніж слова, і Захід проковтне будь-який передвиборний розвиток українських подій аж до масових фальсифікацій. Адже не було з його боку ніяких жорстких дій ні після місцевих виборів у 2010-му (а тоді було безліч приводів), ні після ув’язнення Юлії Тимошенко в 2011-му.

А зараз, як вважає багато хто на Банковій, Захід і зовсім зайнятий собою: Брюссель серйозними економічними проблемами низки членів ЄС, а Вашингтон президентськими виборами. Тому відповідальні за зовнішню політику керівник Адміністрації президента Сергій Льовочкін та ще один представник групи RosUkrEnergo, глава МЗС Костянтин Грищенко продовжують заспокоювати Віктора Януковича, що далі агресивної риторики західні політики не підуть і в листопаді. До того ж у Києва нібито є свій вагомий аргумент: в іншому випадку Захід сам виштовхне Україну в розпростерті обійми Росії. Але забувають зовнішньополітичні радники президента згадати, що в разі такого геополітичного зсуву український великий бізнес і вище чиновництво втрачають будь-які європерспективи (в тому числі особистого характеру), не отримуючи натомість з російського боку рівним рахунком нічого. Треба думати, зараз група RUE просто пішла ва-банк — після виборів чергова невдача України у зовнішній політиці загрожує їй відлученням від влади, тобто, по суті, катастрофою. Тим більше що у впливі на внутрішню політику «газовики» вже здали назад, враховуючи мізерно малу кількість їх представників на прохідних місцях у передвиборчому списку Партії регіонів.

Безумовно, Захід проковтнув факт неучасті Юлії Тимошенко та Юрія Луценка в цих виборах, до чого неодноразово закликав. Але вибіркове правосуддя (за термінологією ЄС і США), що вже призвело до фактичної міжнародної ізоляції нашої країни, здатне лише посилити негативне враження від українських виборів. Тим більше що і передвиборча кампанія, і засідання у справі Тимошенко в Європейському суді з прав людини відбуватимуться паралельно в часі, а свій вердикт, можливо, дуже безсторонній для офіційного Києва, страсбурзькі судді винесуть у самий кульмінаційний момент виборів-2012. Можна буде, звичайно, все списати на групу RUE: і наслідки «казусу Тимошенко» (спровокованого багато в чому самими «газовиками»), і нездатність влади відбілити перед Заходом український виборчий процес.

Правда, відкритим залишається питання, а чи готовий Віктор Янукович до того, щоб відсунути «газовиків». Вся справа в тому, що поки його влаштовує теперішній розклад, коли клюєвці й ахметівці воюють із газовиками. Як тільки одну з груп буде відсунуто на задвірки, інша, хоч-не-хоч, увійде в клінч із так званими «сімейними». І, судячи з усього, до цього на Банковій поки не готові. Так що цілком імовірно, що після посилення ізоляції, що неминуче відбудеться після виборів, у верхах мало що зміниться. Адже головним винним все одно назвуть Тимошенко та опозицію, яка і штовхає Захід до жорстких заходів. Але, якщо президент все-таки вирішить покарати «газовиків», нас чекає захопливе видовище боротьби молодих і старих донецьких. І хто тут переможе — «досвід» або «силовики» сказати більш, ніж складно.

 Проблема легітимності

Хто і як підраховуватиме бюлетені на жовтневих виборах, стало зрозуміло вже 26 серпня, коли Центвиборчком затвердив склад 225-ти окружкомів

«Уже зараз я впевнений у тім, що проблема легітимності існуватиме», — заявив голова Центральної виборчої комісії Володимир Шаповал. Тим самим вивів дискусію в питанні про визнання результатів нинішніх парламентських виборах, що досі відбувалися у вузькому колі політологів, на якісно новий рівень. Одночасно голова ЦВК, діючи на випередження, чітко дав зрозуміти, що перебувати в шкірі Сергія Ківалова зразка восьмирічної давнини не має наміру й на сокирні фальсифікації не піде. Між іншим Шаповал серед членів Центвиборчкому входить до «трійки сумнівників», двох з яких — Андрія Магеру й Валерія Шелудька — уже атакували в нашумілій справі про реєстрацію колишнього заступника голови СБУ Володимира Сацюка.

 У принципі влада контролює більшість із 15-ти членів ЦВК, що й засвідчують майже всі рішення, які приймаються нею в цьогорічній передвиборній кампанії. Але будь-яке засідання комісії є повноважним, коли на ньому присутні не менше дві третіх членів її складу. Тому якщо до «опозиційної трійки», до складу якої входять Ігор Жиденко, Жанна Усенко-Чорна і Юлія Швець, долучиться «трійка сумнівників», роботу Центвиборчкому в будь-який момент можна геть-чисто заблокувати й, навпаки, раптово ініціювати якесь незручне засідання за участю всього керівництва комісії (нагадаємо: Магера й Усенко-Чорна — заступники Шаповала). А втім, Магера й Шелудько вже в підвішеному стані (якщо будуть упиратися, завжди можна актуалізувати питання про їхнє звільнення за протиправні дії в справі реєстрації Сацюка), а щодо Шаповала й «опозиційної трійки» можливі провокації аж до завершення виборчого процесу. Тому з погляду влади поки все в роботі ЦВК іде як по маслу, а жеребкуванням у будівлі на площі Лесі Українки позаздрить будь-який «лохотрон».

А як інакше можна назвати те, що відбулося у Центвиборчкомі в День незалежності, коли жереб був кинутий так, що дві найактивніші непарламентські партії — УДАР і «Свобода» — не отримали жодної квоти в 225-ти окружних комісіях. Зате відверто технічні проекти «Молодь у владу», «Русь Єдина», «Народно-трудовий союз України», «Братство» і «Зелена планета» — в усіх 225-ти. При чому список «технарів» на цьому не закінчується: партія «Рускій блок» отримала право на представництво в 223-х окружкомах, «Руска єдність» — в 221-му, «Союз анархістів України» — в 220-ти, Ліберальна партія України й Християнсько-демократична партія — в 219-ти, «Всеукраїнське політичне об’єднання «Єдина Батьківщина» — в 212-ти. Паралельно БЮТ-«Батьківщина», що має як парламентську фракцію обов’язкову квоту в усіх окружкомах, заявила про написання невідомими заяв від імені нібито її представників в окружних виборчих комісіях про те, що вони відмовляються представляти об’єднану опозицію в окружкомах. «Суть технології полягає в створенні якихось «двійників» на кандидатів у комісію від «Батьківщини», — поскаржився уповноважений у Центральній виборчій комісії від «Батьківщини» Сергій Подгорний, додавши, що ця технологія, спрямована на недопуск представників опозиції в окружкоми, зустрічається вже в 30-ти округах. Немає жодних сумнівів, що подібна практика перенесеться і на формування дільничних комісій.

Мало хто з політичних експертів також сумнівається в тім, хто насправді організовує весь цей тіньовий виборчий процес (в обмін на значні політичні дивіденди в майбутньому), але ніхто прямо прізвища, звісно ж, не назве. Якщо виходити зі ступеня впливовості в центральному штабі Партії регіонів, а також кількості прохідних мажоритарників і списочників, першу скрипку з боку влади на цих виборах грає союз груп Андрія Клюєва й Ріната Ахметова, що багатьма вже сприймається як одне ціле. Цікавий нюанс: усупереч прогнозам, група «сімейних» мало впливає на поточну штабну роботу, а в листопаді Віктор Янукович нарахує всього пару-трійку десятків нардепів, дійсно йому близьких. І якщо ситуація почне складатися за найпесимістичнішим для Президента сценарієм, у нього в майбутньому парламенті може виявитися нечисленна фракція.

 

 

Олег Поліщук, Олександра Васильєва

File not found.
коментарі powered by Disqus
Погода
Погода у Чернівцях

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервис сравнения цен в Украине
 

   Copyright © 2015 «Коментарі:» Всі права захищені.

Система Orphus proIT weblog.com.ua