ЧЕРНІВЦІ

«Коментарі» поспілкувалися з першим президентом України про перипетії, пов’язані зі змінами до мовного закону  

Леоніде Макаровичу, прокоментуйте, будь ласка, пропозиції робочої групи, очолюваної Вами, щодо внесення змін до мовного закону.

На жаль, ми не змогли знайти співпраці з авторами закону, бо вони – дуже «зайняті». Коли до них звертаються письмово, то той самий Колесніченко відповідає, що він дуже зайнятий на окрузі. Щоправда, він надсилає нам письмові зауваження, які хоче, щоб ми розглядали. У результаті виникла дивна переписка між нами і цим депутатом. Чесно кажучи, такого я ще не бачив. Колесніченко, тьфу-тьфу-тьфу, не прикутий до ліжка, він людина здорова. Чому ж не брати участі в засіданнях (робочої групи з удосконалення закону про державну мовну політику. – Ред.) та не відстоювати свої позиції? Тим паче, я був одним із тих, хто виступав за те, щоб у робочій групі брали участь і самі автори закону, які активно співпрацювали  б із нами.

Чому ж цього не відбулося?

Цього не сталось, тому що, на мою думку, пан Колесніченко став на шлях конфронтації. А тому вести дискусію з паном Колесніченком я ніколи не буду. В нашій групі працюють професіонали – академіки, директори інститутів, люди, які десятиріччями працювали над мовними проблемами – і ми не хочемо сперечатися з людьми, які мають певні політичні наміри, а саму проблематику знають досить поверхово.

Стосовно ж самого проекту закону, запропонованого в першому варіанті, то вчора робоча група звернулася до Академії наук, щоб та офіційно порівняла ці документи й зробила відповідні висновки: який із них відповідає Конституції, мовній Хартії, нинішньому стану країни, який документ об’єднує суспільство, а який робить усе більший рівчак між етнічними групами.

Значна кількість експертів вважає, що мовний закон було прийнято виключно «під» російську мову…

Я хочу нагадати, що всі страшні речі, які відбувалися і в Україні, і в інших державах, кояться саме на етнічному ґрунті. Законом, який прийняла Верховна Рада, вперше на законодавчому рівні вони поділили Україну на Схід і на Захід. На мою думку, цей закон прийнято не для всієї України, а тільки для однієї її частини. Самі ж члени Партії регіонів прямо говорять: мовляв, до чого тут інші регіональні мови, йдеться лише про російську.

З радянських часів у наших університетах предмети викладалися українською мовою. Зараз пропонується, щоб група студентів сама обирала, якою мовою їм читати лекції. Уявіть собі, приїде група угорських студентів до Національного університету імені Т. Шевченка і скаже: читайте нам лекції угорською мовою. Навіть якби університет хотів піти назустріч, то треба дати відповідь на такі питання: де кадри, які могли б читати лекції угорською мовою, де підручники, де література? Ми ж можемо довести цю ситуацію до абсурду. Ті, хто написа таке, не дуже розуміються у цій проблематиці.

Вони писали цей закон під політичне завдання, але це небезпечно, адже політичні кампанії проходять, а у цьому питанні ми можемо дійти до точки неповернення.

Якщо цей закон прийнято для однієї частини України, то виникає питання: що – треба приймати ще один закон для іншої частини України? Я вважаю, що треба врешті-решт домовитися: у делікатні питання про церкву, мови, міжнаціональні відносини політикам-радикалам не треба лізти.

У проекті, підготовленому робочою групою, Ви запропонували ускладнити процедуру прийняття регіональної мови. Але вже кілька обласних рад прийняли свої постанови щодо російської мови…

Порядок застосування мови визначається законом, а закони приймає Верховна Рада. І це складова внутрішньої політики всієї держави. Засади мовної політики не можуть пропонуватися й прийматися обласною, а тим паче районною чи сільською радою. Це – неможливо. Зараз використовується таке формулювання: мовляв, рада лише інформує населення. Що це за форма? Хто ж тоді приймає рішення, якщо місцеві ради тільки займаються інформуванням?

Зараз пан Колесніченко розповідає, що робоча група, створена Президентом для того, аби надати варіанти виходу з цієї ситуації, збанкрутіла. Я не розумію, чому ми маємо подавати йому матеріали для аналізу? Так, депутат має право звертатися до державних органів. Але ми не будемо служити пану Колесніченку. Ми будемо служити Україні і виконувати доручення Президента України.

Читайте новости Comments.UA в социальных сетях facebook и twitter.

Источник: Comments.UA

Источник фото: phl.ua

File not found.
коментарі powered by Disqus
Погода
Погода у Чернівцях

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервис сравнения цен в Украине
 

   Copyright © 2015 «Коментарі:» Всі права захищені.

Система Orphus proIT weblog.com.ua