ЧЕРНІВЦІ

Навіть низькопробна чорнуха західних таблоїдів масово тиражується українськими медіа

Захід не веде довкола Євро-2012 системної інформаційної війни. Її веде саме проти себе українське суспільство, роздуваючи сумнівні публікації європейської жовтої преси

Напередодні чемпіонату Європи з футболу український інформпростір буквально потонув у масштабних потоках бруду. Конспірологи вважають, що продукується це винятково в політичних цілях з подачі мало не керівництва Євросоюзу. Втім, на перевірку виходить банальна національна гра українців у самобичування.  Просто за основу беруться результати вельми однобічної роботи західних таблоїдів, які сприймаються, як істина в останній інстанції. Хоча загальновідомо, що бізнес жовтої преси завжди і скрізь ґрунтується на негативі, який продається набагато краще, ніж позитив. І справа тут не в політиці, а в елементарному таблоїдному бажанні заробити на гучному спортивному турнірі. Так що через кілька тижнів по завершенні Євро епіцентр скандалів, що тиражуються у жовтій пресі, плавно переїде з України і Польщі до Лондона, де почнеться Олімпіада.

 У випадку з нашою країною європейські таблоїди особливо експлуатують міфи про совок, бідність і злочинність,  розвіяти які українська влада спочатку навіть не намагалася. Скільки грошей із держбюджету не виділялося б на піар України на Заході, позитивного українського промоушену серед європейців не вийшло з однієї простої причини – у розпорядженні влади, по суті, не виявилося цілісної позитивної програми, все обмежилося епізодичними, а інколи і анекдотичними припарками. Більше того, немає адекватних відповідей і на шквал негативу про Україну, що вже прозвучав, починаючи від педалювання теми жорстокого поводження з бездомними тваринами, закінчуючи голослівними звинуваченнями в процвітанні у нас страшного расизму. Не вважати ж симетричною реакцією заяву українського МЗС про те, що у деяких інших країнах ситуація з расизмом значно гірша.

 Нездатність чиновників підходити креативно до створення позитивного іміджу країни за її межами помножилося на стан справ усередині України. І справа тут не лише у відомих системних прорахунках у внутрішній і зовнішній політиці, хоча в разі віднайдення перед Євро політичного виходу з того глухого кута, в який влада сама себе і загнала, можна було б максимально нівелювати майже всі попередні іміджеві промахи. Українські верхи абсолютно не врахували схильність низів жити комплексом країни третього світу, де будь-яке самовідчуття подається переважно в чорному світлі, а будь-яка критика з-за кордону сприймається, як підтвердження власної правоти. Ось чому навіть низькопробна «чорнуха» західних таблоїдів щодо України вмить і масово тиражується українськими мас-медіа. Адже подібна інформація – як бальзам на душу для схильних до традиційного самокатування простих українців. Звідси і нічим не підтверджені страхи з приводу проведення Євро, а також таке поширене в масах розчарування чемпіонатом Європи, на який чомусь покладалися абсолютно непомірні надії.

 Безумовно, планку суспільних очікувань від Євро штучно підняла українська влада, причому як нинішня, так і попередня. Політики поперемінно вправлялися в риториці щодо «інвестиційного буму», хоча реально розуміли, що на проведенні великого спортивного турніру жодна країна ще не лише не заробила, а навіть не вийшла на «нуль». Втім, апетити у народу розігралися не на жарт, так що віртуальна пелена «майбутніх великих грошей» затьмарила очі як бабусям, котрі здають кімнату в оренду і торгують петрушкою, так і солідним готельєрам і рестораторам. І вину за «недоотримання прибутку» вони, звичайно, покладуть на владу. Що буде абсолютно справедливо, тому що вона не потрудилася пояснити своїм громадянам, що єдино можливий прибуток від форумів на кшталт Євро – це накопичення позитивного іміджу країни, результати від чого виявляться не сьогохвилинно, а через роки.

 Проте найбільш радикальні політичні оптимісти не зупинилися в своїх економічно привабливих прогнозах щодо «міст-садів» і «нью-васюків», а пішли далі, намагаючись представити проведення Євро, як справжню національну ідею. Але ж тритижнева спортивна першість не могла стати національною ідеєю апріорі, для цього потрібні глобальніші обставини і, мінімум, десятиліття. Навіть у тоталітарних країнах - хазяйках турнірів рівня Олімпійських ігор (як у випадку з Олімпіадою 1936 року в Берліні або у 1980-му в Москві) проведення спортивного форуму лише доповнювало існуючу мегапропаганду про перевагу власного способу життя, при цьому розраховану в основному на внутрішнього споживача.

 Говорити про підготовку до Євро, як про «масштабну модернізацію країни», можна було тільки за умови наявності мінімум десяти приймаючих українських міст, а не чотирьох і так найбільш розвинених. Між іншим, вісім років тому з нинішнім завданням на двох - Польщі й України - самостійно справилася Португалія – не найбагатша країна Європи (за оцінками УЄФА, Євро-2004 було одним із найкращих у плані організації за всю історію футбольних чемпіонатів Європи). І глобального прориву в модернізації своєї батьківщини португальці чомусь не відчувають досі.

 Якщо повернутися до політичного підґрунтя довкола Євро-2012, то нинішній чемпіонат дійсно може стати найбільш політизованим за всю півстолітню історію континентальної першості з футболу. Більше того, раніше приклади політизування спорту спостерігалися тільки відносно Олімпіад під час кульмінації «холодної війни» - в 1980-му в Москві та в  1984-му в Лос-Анджелесі. Нагадаємо, більше ніж 50 країн бойкотували московські змагання у зв´язку із введенням у 1979 році радянських військ до Афганістану, а через чотири роки СРСР і майже весь соціалістичний табір оголосили у відповідь бойкот Олімпійським  іграм у США, провівши в помсту турнір «Дружба-84». Але зараз про порівняння тих подій із Євро-2012 не може бути і мови: до України приїдуть всі збірні і їхні уболівальники (за прогнозами Кабміну, Україну під час чемпіонату відвідає близько 1 млн. іноземців). А слово «бойкот» звучить лише як не зовсім вдалий синонім неприїзду окремих європейських політиків, і не більше.

Джерело: Comments.UA

Джерело фото: ShutterStock

502 Bad Gateway

502 Bad Gateway


nginx/1.6.2
коментарі powered by Disqus
Погода
Погода у Чернівцях

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервис сравнения цен в Украине
 

   Copyright © 2015 «Коментарі:» Всі права захищені.

Система Orphus proIT weblog.com.ua