ЧЕРНІВЦІ

Підроблені пестициди й хімікати, що масово з’явилися на ринку, збільшують небезпеку отруєння рослинною їжею

Цьогорічна посівна вирізняється двома найважливішими факторами: по-перше, це незаплановане 15% зростання цін на засоби захисту рослин (ЗЗР), по-друге, збільшення частки контрафактних і фальсифікованих препаратів. І якщо річний обсяг ринку засобів захисту рослин в Україні перевалив за позначку $400 млн., то сегмент нелегальної продукції експерти оцінюють на рівні 20–25% ринку, майже $80–100 млн.

На прагненні сільгоспвиробників заощадити намагаються заробити як іноземні, так і вітчизняні компанії, які під виглядом оригінальної продукції без найменшого сорому проштовхують китайський товар. Як зазначає керівник Держінспекції захисту рослин Мінагро Олександр Токар, до 40% пестицидів, які поставляються в Україну, — це продукція китайського виробництва. З них майже 20% — фальсифікат, що або незаконно завозиться, або не відповідає сертифікації якості. За його словами, кількість постачальників, до яких є претензії, становить майже половину від їх загальної кількості.

На думку експертів, багато європейських виробників також перенесли частину своїх виробничих майданчиків ЗЗР у Китай. Синтезувати хімічні речовини там набагато дешевше, ніж у ЄС, та й порядок їх реєстрації набагато простіший. Міжнародні компанії, розуміючи, що ціна товару для українського аграрія має найчастіше вирішальне значення при придбанні, теж уже везуть в Україну свою продукцію з Китаю — у нас деяких аграріїв цікавить питання чистоти діючої речовини, що використовується при виробництві пестицидів. Хоча, як стверджують учені, найчастіше саме добавки, що підмішують до основної речовини, є справжньою отрутою.

У зоні особливого ризику залишаються генерики (після спливання патентного захисту молекули виробництво цих хімпрепаратів може розпочати хто завгодно). За інформацією менеджера проектів AgriSurvey УКАБ Ірини Кулик, 2012 року кожний п’ятий агровиробник планує купувати генерики. У цілому їхня частка на вітчизняному ринку ЗЗР оцінюється на рівні 40%. Деякі з них містять, наприклад, такі небезпечні домішки, як диоксини. Також частішають випадки, коли препарат спрацьовує, але в ґрунті залишаються залишки діючої речовини або домішок, які призводять до втрати врожаю сільгоспкультур, які будуть посіяні на цій землі наступного року. Щоправда, оцінити кількість недоброякісних генериків, які, не будучи підробками, шкодять рослинам, ґрунту й споживачам, на практиці нереально.

Але основна небезпека все-таки від фальсифікатів. Так, за оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, усього 3% від загального обсягу пестицидів є добре вивченими з погляду потенційної небезпеки й ризику з боку хімічних речовин. Тому, застосовуючи низькоякісні підроблені пестициди, аграрії у найкращому разі втрачають значну частину врожаю, у гіршому — вирощують небезпечну сільгосппродукцію, шкоду від якої для організму людини оцінити надзвичайно складно. До речі, як зазначають в Інституті екогігієни й токсикології ім. Медведя, сільгоспвиробники часто навіть не знають, що оригінальні пестициди ніколи не випускаються розфасованими, як фармацевтична продукція. Таблетки, желатинові капсули або ампули з етикетками світових брендів — це практично стовідсоткова фальшивка. Останнім часом з’явилися навіть структури, які декларують себе як китайські виробники, хоча насправді є офшорними компаніями. Правда, у цьому питанні незабаром ситуація може зрушитися з мертвої точки. «Китайська сторона погодилася надати список ліцензіатів, які займаються виробництвом», — запевнив Олександр Токар. Однак це тільки частина проблеми. Інші ж питання, пов’язані з хронічним дефіцитом засобів в українських аграріїв, ще довго залишатимуться актуальними.

Світлана ПОПЕЛЬ, Коментарі

502 Bad Gateway

502 Bad Gateway


nginx/1.6.2
коментарі powered by Disqus
Погода
Погода у Чернівцях

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервис сравнения цен в Украине
 

   Copyright © 2015 «Коментарі:» Всі права захищені.

Система Orphus proIT weblog.com.ua