ЧЕРНІВЦІ

Долі ощадкнижок радянських громадян склалися по-різному

Казахстан розрахувався облігаціями, Литва - заводами, а в Молдові просять вкладників почекати 20 років

На хвилі загальнонаціонального ажіотажу навколо «Соціальних ініціатив» Віктора Януковича, «Коментарі» вирішили, що не зайвим буде подивитися на сусідів по «Радянському минулому» і з`ясувати - як же в колишніх союзних республіках здійснюються компенсації за вкладами в Ощадбанку СРСР.

 
Росія - схема «два до одного»

Москва визнала борг перед росіянами по «дореформений вкладами», - саме так у Росії називаються накопичення населення в Ощадбанку СРСР, - в 1995 році. За оцінками російського Мінфіну, обсяг страхових і банківських заощаджень складає близько 345 млрд. радянських рублів, з яких близько 315 млрд. «дерев`яних» було зосереджено в ощадкасах Союзу. Виплати вкладникам почалися в 1996 році і проходили за формулою «один російський рубль за один радянський рубль». У 2009 році уряд Володимира Путіна прийняв рішення подвоїти виплати - «два російських рубля за один радянський рубль». Очікується, що виплати будуть закінчені до 2013 року. До слова, загальна сума за втраченими «радянськими внесками» оцінюється експертами в 22 трлн. рублів ($ 750 млрд.).

 

Білорусь - населення просять почекати

У Білорусі загублені вклади намагалися повертати ще в 1998-1999 роках. Але почавши з обмінного курсу в $ 500 за 10 тис. радянських рублів програма закінчилася на курсі $ 22 за ті ж 10 тис. рублів. Після такого «перерахунку» зобов`язань перед громадянами, останні просто перестали звертатися за компенсацією. Питання знову було піднято вже перед минулими президентськими виборами 2010 року. Тоді білоруський Центробанк оцінив витрати з виплат приблизно в $ 2 млрд. І чинний на той час глава Нацбанку республіки Петро Прокопович пообіцяв білорусам все повернути «з урахуванням інфляції та всіх відсотків за минулі роки». Правда, в 2011-м Мінську вже було не до компенсацій - республіка захлинулася у валютній кризі. Вже в кінці минулого місяця нова голова Нацбанку Білорусі Надія Єрмакова заявила, що влада країни все-таки не відмовляється компенсувати втрачені вклади в Ощадбанку СРСР, от тільки точно не 2012-му. «У тій ситуації, яка склалася в економіці в минулому році, і в тій, яка прогнозується в нинішньому, немає можливості піти на подібні заходи. Але питання з порядку денного не знято. Будемо сподіватися, що зможемо до нього повернутися », - зазначила вона.

 

Литва - заради компенсацій розлучилася з держмайном

Литва на сьогодні - одна з двох колишніх республік Радянського Союзу, яка компенсувала своїм громадянам вклади. Правда, виплати проходили за схемою «один літ за один радянський рубль», але при сумі не більше 6 тис. радянських рублів. Щоб розрахуватися таким чином з населенням, уряду країни довелося витратити на ці компенсації 80% всіх надходжень від приватизації.

 

Естонія і Латвія - повертати повинна Москва

Незважаючи на те, що Литва все-таки повернула своїм громадянам вклади в Ощадбанку СРСР, екс-спікер парламенту цієї країни Вітаутас Ландсбергіс вже після початку кризи заговорив про те, що Росія, як правонаступник Радянської Імперії, повинна компенсувати Литві всі витрати. І навіть пригрозив залучити до цієї справи структури ЄС. А приклад такої заяви подали сусіди. Латвія і Естонія саме так і вчинили.Казахстан - виплати держоблігаціями

Другою державою, яка фактично розрахувалось з громадянами за втраченими вкладами, виявився Казахстан. У цій країні в 2002 році населенню вирішили роздати державні компенсаційні облігації, які гарантували власникові за 15 тис. радянських рублів суму в національній валюті, - тенге, - еквівалентну $ 100. Погашення передбачалося протягом трьох років. Було підраховано, що для виплат 7-ми млн. казахам з бюджету знадобиться $ 90 млн.

 

Азербайджан - вклади компенсують навіть мертвим

Указ про повернення азербайджанським громадянам вкладів в Ощадбанку СРСР президентом цієї держави Ільхамом Алієвим був підписаний буквально 14 березня 2012-го. Згідно з указом, правонаступник радянського Ощадбанку, - Кapital Bank, - почне виплати одночасно з українським Ощадбанком - 1 червня цього року. А завершитися програма повинна 31 грудня 2013-го. В залежності від розміру вкладу буде виплачено по $ 0,13-1,1 за один радянський рубль. Всього ж для повернення вкладів 2,4 млн. чоловік буде потрібно близько 1 млрд. манатів ($ 1,3 млрд.). При цьому уряд Азербайджану заявило, що компенсації будуть виплачені навіть спадкоємцям пішли з життя вкладників за умови надання ощадкнижки, посвідчення особи одержувача та документа, що доводить спадщину. Компенсацію пообіцяли і громадянам країни вірменської національності. Проте місцеві політики відразу заявили, що більшість вірмен зняли свої внески і покинули Азербайджан ще до карабахського конфлікту.

 

Вірменія - максимум $ 200 за тисячу «дерев`яних»

Розрахуватися з вкладниками Ощадбанку СРСР у Вірменії обіцяють до 2015 року. Ставки в цій країні - від $ 200 до $ 20 за одну тисячу радянських рублів залежно від розміру вкладу. За даними уряду Вірменії, щомісяця компенсацію отримують 1000-1100 осіб.

 

Молдова і Киргистан - не раніше ніж через 20 років

У зазначених вище республіках також намагаються поступово виплачувати компенсації за радянськими вкладами, однак плачевні стану державних бюджетів змушує місцевих чиновників говорити про граничні терміни з виплат в 15-20 років.


Андрій Сантаровіч, «Коментарі»

Фото: sbrf.ru, eso-online.ru

502 Bad Gateway

502 Bad Gateway


nginx/1.6.2
коментарі powered by Disqus
Погода
Погода у Чернівцях

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервис сравнения цен в Украине
 

   Copyright © 2015 «Коментарі:» Всі права захищені.

Система Orphus proIT weblog.com.ua