ЧЕРНІВЦІ

Найближчим часом промислові споживачі україни зможуть знову купувати газ у колись опального ЗАТ «УкрГаз-Енерго»

ПЕРЕМОЖНА хода «УкрГаз-Енерго» на газотрейдерському ринку почалася ще два місяці тому, коли Вищий господарський суд України остаточно виключив НАК «Нафтогаз України» зі складу її засновників.


RUE — 2

Таким чином служителі Феміди зробили єдиним засновником цієї компанії опальну швейцарську фірму RosUkrenErgo, співвласником якої є газовий магнат Дмитро Фірташ. Офіційною причиною позбавлення НАК акціонерної частки в «УкрГаз-Енерго» стала його поведінка. Зокрема, суд послався на те, що «Нафтогаз» ще три роки тому публічно заявив про необхідність ліквідації «УкрГаз-Енерго». Але при цьому судді чомусь не звернули уваги на той факт, що цю заяву державний монополіст робив з подачі свого тодішнього куратора — Юлії Тимошенко, котра переслідувала мету нівелювати позиції ЗАТ на ринку газового трейдингу. Замість цього суд акцентував увагу на тому, що при створенні «УкрГаз-Енерго» «Нафтогаз України» допустив відразу кілька процесуальних порушень, а якщо так — НАК незаконно володіє часткою статутного фонду цього товариства.

Виведення державного газового монополіста з акціонерів «УкрГаз-Енерго» означає, що віднині «Нафтогаз» не має права претендувати на 800 млн. грн. чистого прибутку, отриманого ЗАТ за підсумками 2006–2007 років, що мав належати йому. Але ця сума — дріб`язок на тлі тих грошей, яких найближчим часом може позбутися НАК. Як стало відомо «k:», нещодавно ЗАТ «УкрГаз-Енерго» почало активну кампанію з повернення в свою власність газу, «недоотриманого» в період прем`єрства Тимошенко. Перших успіхів трейдер добився буквально кілька тижнів тому: в лютому цього року Окружний адміністративний суд Києва виніс відразу два вердикти, якими були скасовані рішення Енергетичної регіональної митниці (зараз — Київської регіональної митниці), прийняті навесні 2008 року. Ними «УкрГаз-Енерго» було відмовлено в митному оформленні загалом майже 2 млрд. м3 газу.

За інформацією джерел «k:», наразі митники розглядають можливість подачі апеляції на обидва цих вердикти. Але навіть якщо їхні протести будуть взяті до розгляду, шансів перемогти в цій суперечці у них небагато. Річ у тому, що на момент відмови виконати заявку «УкрГаз-Енерго» митниця керувалася урядовою постановою №163 «Про реалізацію імпортного природного газу на території України». Згідно з нею Державна митна служба зобов`язана здійснювати розмитнення газу лише для «Нафтогазу України». Але в квітні минулого року Кабмін Миколи Азарова вирішив, що ця умова ставить НАК у привілейоване становище, і відмінив її.

Так чи інакше, але як тільки вищезазначені рішення наберуть чинності, «Нафтогаз» буде вимушений передати «УкрГаз-Енерго» майже 2 млрд. кубів газу.

За нинішньої кон`юнктури ринку

($416 за тис. м3) такий обсяг

обійдеться НАК у

$750

мільйонів.

При цьому втрати цілком можуть виявитися набагато більшими, адже головна інтрига полягає в тому, що зараз ніхто не знає, скільки заявок «УкрГаз-Енерго» на розмитнення газу було відхилено в 2008 році. А отже, незрозуміло, скільки блакитного палива НАК повинен повернути ЗАТ.


ЛАСІ ШМАТОЧКИ

З великою часткою вірогідності можна припустити, що отримані резерви газу «УкрГаз-Енерго» збуватиме всередині України, адже зараз вітчизняні споживачі купують блакитне паливо за однією з найвищих цін у Європі. У той самий час помилкою буде припущення, що основним покупцем газу стане співвласник Дмитро Фірташ, адже його підприємства вже давно сидять на 12,1 млрд. м3, відсуджених у багатостраждального «Нафтогазу». Таким чином логічним здається висновок про те, що основними контрагентами «УкрГаз-Енерго» будуть рядові промислові споживачі України, які не мають жодного сосунку до засновника Group DF. Переманити їх до себе «УкрГаз-Енерго» буде нескладно, адже зараз його конкурент «Нафтогаз» купує газ на кордоні Україна-Росія по $416/1 тис. м3, а продає промисловцям по 3509 грн. за тисячу кубів (тобто по $438). Різниця між двома цими цифрами — $22 — це витрати НАК на операції з імпорту блакитного палива. Але якщо промисловці почнуть закупівлю газу в ЗАТ, вони зможуть вельми пристойно економити, адже у останнього немає таких колосальних витрат на обслуговування кредитів і покриття збитків від продажу газу населенню, які НАК перекриває вищезазначеною націнкою в $22.

Для особливо незговірливих «УкрГаз-Енерго» може зробити ще привабливішу пропозицію — скоротити свої витрати на оплату послуг «Нафтогазу» з транспортування газу. Для цього контрагентам ЗАТ досить буде укласти відповідні договори з RosUkrEnergo, яке, у свою чергу, має в своєму розпорядженні контракт із «Нафтогазом України» «Про обсяги і умови закачування природного газу в ПСГ, його зберігання, відбір і транспортування». Відповідно до цього договору RUE може користуватися всією необхідною газовою інфраструктурою України на пільгових умовах (наприклад, транспортування 1 тис. м3 газу на100 кмобходиться швейцарській фірмі в скромних $1,7, тоді як зараз промисловці платять за цю послугу в 20 разів більше — 285 грн.). Відмовитися від виконання умов цього договору «Нафтогаз» не може, оскільки ця угода діє до 2030 року. Інше питання, що до цієї дати НАК може просто не дожити, адже за таких розкладів він позбавляється коштів, що надходять від промисловців, котрі є найбільш платоспроможною категорією споживачів.

 

ДМИТРО РЯСНОЙ

502 Bad Gateway

502 Bad Gateway


nginx/1.6.2
коментарі powered by Disqus
Погода
Погода у Чернівцях

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервис сравнения цен в Украине
 

   Copyright © 2015 «Коментарі:» Всі права захищені.

Система Orphus proIT weblog.com.ua