ЧЕРНІВЦІ

Координатор проекту USAID Деніел Темен: сг ринок стає дедалі цікавішим

Американці хочуть давати гроші буковинським селянам

0

Більшу частину овочів, ягід та фруктів в Україні виробляють малі і середні фермери та селяни в особистих господарствах. Скажімо, 98 % картоплі, 85 % ягід та фруктів, 80 % молока та 36 % яєць. Водночас, якщо подивитися, кому держава сприяє фінансово, то можна побачити іншу картину – підтримка надається не малим фермерам, а великотоварним господарствам. Це перша проблема. 
Друга полягає в тому, що немає організацій, які б збирали та первинно обробляли і фасували цю сільськогосподарську продукцію.
Третя проблема – відсутність пунктів охолодження, наприклад, овочесховищ, а також спеціальних оптових ринків сільськогосподарської продукції.
Про це порталу «Чернівці. Коментарі» розповів координатор міжнародного проекту USAID «Агроінвест» Владислав Карпенко під час презентації проекту.

За його словами, в результаті такої аграрної політики, за останні 5 років в Україні майже в чотири рази збільшилася кількість імпортних овочів та фруктів. Зокрема, імпорт картоплі, цибулі, моркви, помідорів та огірків виріс у 18, 5 рази.
Виходом з такої ситуації є організації виробників сільськогосподарської продукції – кооперація. Без посередників. Адже фермери втрачають левову частку прибутку саме через послуги посередників, які купують у них оптом і транспортують товар. Саме скооперовані дрібні і середні сільгоспвиробники здатні ефективно зібрати, обробити, розфасувати та продати свій товар, наприклад, в якусь мережу супермаркетів – там наразі продається тільки 30 % овочів та фруктів українського виробництва. 70 % - імпортна продукція. Водночас супермаркети хочуть торгувати українськими помідорами, огірками та перцем, бо наша продукція користується великим попитом. Але змушені пропонувати людям імпортний товар, бо коштує він майже так само, як український, але відповідає міжнародним стандартам якості – відповідно охолоджений, посортований і упакований. Вітчизняні виробники поодинці цього поки що не можуть забезпечити. Їм треба кооперуватися, як це роблять фермери за кордоном. До речі, закордонні сільськогосподарські кооперативи вже починають вкладати гроші в український аграрний бізнес. Допоки наша влада і фермери думають, що кооперативи – це пережиток минулого, прибутки від такої діяльності починають тікати з України за кордон, - каже Владислав Карпенко.  
Ще один важливий спосіб ефективно збувати сільськогосподарський товар, за словами експерта, – спеціалізовані оптові ринки. В Україні система оптових ринків відсутня. Є кілька ринків, які надають такі послуги, і є кілька, які щойно розвиваються. Скажімо, в Україні є тільки один спеціалізований ринок живої худоби – в Жашкові (Черкаська область – авт..). А де продати чи купити селянам корову, наприклад? Приїжджають невідомі люди додому до бабці в селі, прикидають «на око», скільки важить тварина, платять ту суму, яку вважають за потрібне – і поїхали. Оптовий ринок – це не тільки площа для торгівлі. Це – спеціальні склади. Це також електронна база – Інтернет-каталог, де покупець може замовити товар, або запропонувати свій продукт. В такий спосіб економиться час і формується прозора ринкова ціна.  
Проект «Агроінвест» започаткував систему грантів. Це невелика фінансова підтримка для обслуговуючих сільськогосподарських кооперативів, тобто організацій сільгосптоваровиробників. Кошти виділятимуться на проекти з первинної обробки, зберігання та транспортування продукції. Сума – до 200 тисяч гривень. Але це має бути не більше чверті від загальної вартості проекту. Конкурс грантових проектів розпочався у січні цього року і триватиме кілька років.         

502 Bad Gateway

502 Bad Gateway


nginx/1.6.2
коментарі powered by Disqus
Погода
Погода у Чернівцях

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервис сравнения цен в Украине
 

   Copyright © 2015 «Коментарі:» Всі права захищені.

Система Orphus proIT weblog.com.ua